ORTAHİSAR SPORA KOŞUYOR
 
Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu’nun başkanlığında sporu okullara yaymak ve her öğrencinin bir spor yapmasını teşvik etmek amacıyla,hazırlanan “Biz geleceğiz” konulu proje imzalandı.
 
Ortahisar Kaymakamlığı​, Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü​, Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanlığı​,Ortahisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü​Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü​ tarafından ortaklaşa hazırlanan ve sporu tüm okullarda yaygılayştınrmayı amaçlayan “Biz geleceğiz” konulu proje imzalandı.
 
Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk​, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, Ortahisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ecvet Kurt ve okul müdürlürinin hazır bulunduğu imza töreninde konuşan Kaymakam Numan Hatipoğlu, ​sporun evrensel kültürün bir parçası olduğuna dikkat çekerek, “Spor, dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir vasıtadır. Çağımız sporunu; fiziksel faydalarının yanı sıra insanların ruhsal sağlığını da olumlu yönde etkilemek, sosyal ve moral kazançlar sağlamak amacı ile yapılan hareketler topluluğu olarak da tanımlayabiliriz.”dedi.  Spor özünde; Sistem, disiplin, hedef ve başarı yattığını belirten Kaymakam Numan Hatipıoğlu, “Spor yapan çocuk kendiliğinden, sisteme, disiplinle sistemi uygulamaya, hedef koymaya ve başarmaya güdümlenir. Sporcu düzenlidir, sistemlidir, hedefleri vardır. Bu şekilde yaşamaya başlayan bir çocuğun yaşamının içinde de aynı düzen gözlemlenir.”dedi.
 
SPOR BAŞARIYI DÜŞÜRMEZ
Velilerin çoğunda sporun başarıyı olumsuz etkilediği şeklinde algının yanlış olduna irdkkat çeken Kaymakam Numan Hatipoğlu, “Çocukların okul başarısı ile ilgili endişe duyan veya sistemli çalışma ve disiplinle ilgili desteğin faydalı olacağı düşünülen çocuklara uzmanlarında ilk önerisi spor eğitimidir. Enerjisini atan, sosyal bir gruba ait olan çocuğun mutluluğu, çevresinin desteği ve kazandığı başarı onu motive eder. Sağlığı, direnci, görüntüsü ve becerileri arkadaşları içinde de saygı uyandırır. Spor yapan çocuk onaylanır, destek görür ve sevilir. Tüm bu pozitif katkılar çocuğun ders başarısını da pozitif yönde etkiler​.”dedi.
 
AİLE VE ÖĞRETMEN ÖNEMLİ
Çocuğun spora yönlenmesinde ailenin etkinliği tartışılmaz bir gerçek olduğuna dikkat çeken Kaymakam Natipoğlu, “Aile çocuğun sosyal çevreyi ve spor dünyasını görmesini ve anlamasını sağlayan ilk birimdir. Çocukların spora yönlendirilmeleri, en az akademik bayarı kadar önemlidir. ​Velilerimizi bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruim”dedi. Okullarda sporun yaygınlaşmasında ve gelişmesinde beden eğitimi öğretmenlerine önemli görevler düştüğünü hatırlatan Kaymakam Numan Hatipoğlu, “Okullarda spor takımı ve sporcu sayısının artmasını istiyorsak, öncelikli olarak beden eğitimi öğretmenlerini değişik spor branşlarına yönlendirmeli ve motive etmeliyiz. Spor branşlarına başlangıç yaşları genelde ilköğretim yıllarına rastlamaktadır ve bu branşların seçilmesinde; okuldaki beden eğitimi öğretmenleri, arkadaş çevresi ve özellikle aileler büyük rol oynamaktadır.​”dedi.